W pierwszych dniach czerwca w Sztokholmie odbył się 14. Kongres Europejskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii Pediatrycznej (ESPO 2018). Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji. Zaplanowane prelekcje odbyły się pod hasłem przewodnim „Working Together for the Child”.
Kongres Europejskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii Pediatrycznej jest wiodącym spotkaniem specjalistów otorynolaryngologii dziecięcej, w którym uczestniczą delegaci także z wielu krajów spoza Europy, to prestiżowe wydarzenie o charakterze globalnym. Komitet organizacyjny ESPO2018 pod kierownictwem Ann Hermansson i Georgiosa Papatziamosa starannie przygotował bardzo bogaty program naukowy. Przez cztery dni młodzi i doświadczeni klinicyści oraz naukowcy z całego świata mieli wyjątkową okazję do podzielenia się najnowszą wiedzą i doświadczeniem klinicznym.
Wśród zaproszonych gości z Polski był m.in. prof. nadzw. dr. hab. n. med. Piotr H. Skarżyński. Na specjalne zaproszenie wygłosił wykład pt: Low-trauma surgery and structure preservation in children. Profesor Piotr H. Skarżyński uczestniczył także w obradach okrągłego stołu na temat implantów ślimakowych: Non straight forward Pediatric CI candidates and sers. Przewodniczącym obrad była: Eva Karltorp, moderatorem: Natalie Loundon. W dyskusji uczestniczyli Nader Nassif, który przedstawił prace o badaniach przesiewowych nad CMV oraz Milan Profant, Natacha Teissier.
Misją Europejskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii Dziecięcej (ESPO) jest promowanie jakości w opiece nad dziećmi z zaburzeniami otorynolaryngologicznymi w Europie. ESPO zostało założone w 1994 roku i zastąpiło Europejską Grupę Roboczą ds. Otorynolaryngologii Dziecięcej (EWGPO). ESPO jest organizacją typu non-profit, zaangażowaną wyłącznie w działalność naukową, edukacyjną i charytatywną. Kongres Europejskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii Pediatrycznej odbywa się co dwa lata i jest uznawany za jedno z najznamienitszych spotkań medycznych w tej dziedzinie.