O tym, jaki model opieki farmaceutycznej będzie najbardziej optymalny w naszym kraju, jak może być finansowany i jak szybko powinien być wdrożony rozmawiali przedstawiciele środowiska farmaceutów, farmakoekonomistów oraz lekarzy podczas dyskusji eksperckiej zorganizowanej przez redakcję Polityki Zdrowotnej. W gronie ekspertów był prof. Piotr H. Skarżyński.
Prof. Piotr H. Skarżyński wskazywał, że opieka farmaceutyczna szczególnie w obecnych czasach pandemii dobrze sprawdziłaby się na rynku, bo bardzo wiele osób poszukiwało pomocy właśnie w aptekach. Podkreślał, że zaufanie do farmaceutów jest bardzo duże, szczególnie w małych społecznościach, gdzie farmaceuta dobrze zna swoich klientów.
Przyznał także, że obecnie relacja lekarz-farmaceuta-pacjent jest wciąż tematem niepopularnym. Jednak jak mówił, dla lekarza, który ma wielu pacjentów, to powinno być realnym wsparciem i zwykle po pierwszych doświadczeniach, gdy farmaceuta odciąży lekarza, okazuje się, że ta współpraca może być nawet szersza.
Według prof. P. Skarżyńskiego ta współpraca musi opierać się również na edukacji i szkoleniach o nowych terapiach i możliwościach. Dobrym rozwiązaniem byłby podyplomowy krótki kurs dla lekarzy przygotowany przez farmaceutów o tym, w jakim zakresie mogą oni wspomóc medyków w ramach opieki farmaceutycznej. Również w programie studiów więcej miejsca powinno być poświęcone roli opieki farmaceutycznej.
Według prof. P. Skarżyńskiego jako kraj jesteśmy gotowi na to, aby wdrożyć opiekę farmaceutyczną, a czas pandemii sprzyja wprowadzeniu wielu rzeczy szybciej, bez zbędnej zwłoki, m.in. sprzyjał wdrożeniu pewnych elementów e-zdrowia. Prof. P. Skarżyński zwracał uwagę, że jeżeli chodzi o informatyzację i systemy do opieki farmaceutycznej, tu również nie można zapominać, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.
Pełna rozmowa jest dostępna tutaj.